آشنایی با کرم ورمی کمپوست

 

کرم

Vorm معادل لاتین ((کرم)) و تولید ورمی کمپوست نیز اصولا تهیه کمپوست توسط کرمها است.

بر خلاف رفتار ناخوشایند ما با طبیعت، کرمها در سرتاسر کره زمین به حاصلخیزی و هوادهی بیشتر خاک کمک می کنند. آنها حتی می توانند در حل مشکل زباله های آلی نیز به ما کمک کنند. وجود زباله های آلی فاسد شونده باعث آلودگی منابع آب زیر زمینی می شوند. کرمها قادرند این زباله های آلی را خورده و در مقابل کود در اختیار ما قرار دهند و این معامله ای است که انسان نمی تواند به راحتی از کنار آن بگذرد.

چارلز داروین بیش از چهل سال بر روی کرمهای خاکی مطالعه نمود، او می گوید:((کرمها زندگی گیاهی را بسیار بهبود می بخشند، آنها خاک را سوراخ کرده و باعث نرمی آن می شوند، همچنین با کشیدن ساقه ها و شاخ و برگهای کوچک به درون خاک و نیز آوردن تعداد زیادی خاکدانه ریز به سطح خاک، باعث افزایش نفوذ پذیری خاک در هنگام بارندگی می شوند. این کلوخه ها، مدفوع  کرمی نام دارند که به عنوان فضولات کرمها، کود آلی مناسبی برای رویش دانه ها و علف ها می باشند.))

 

ایزینیا فتیدا Eisenia Foetida

این نوع از کرمهایی هستند به رنگ قرمز که به کرم ببری و کرم کود نیز نامیده می شوند. این کرم بیشترین میزان توجه را به خود جلب کرده است.

ایزینیا فتیدا که در اصطلاح کرم قرمز، کرم زباله خوار و یا کادیلاک کرمها نامیده می شود در عمل کمپوست سازی بسیار ارزشمند  است. کرمهای کمپوست ساز به میزان زیادی بومی شده و با استفاده از مواد آلی بسیار غنی به خوبی رشد می نمایند. این کرمها زباله های آلی مختلفی مصرف کرده و از خود مدفوع دفع می کنند که یک اصلاح کننده بسیار ارزشمند برای خاک می باشد.

هر کرم می تواند روزانه بطور میانگین به اندازه نیمی از وزن خود زباله را بازیافت کند .همچنین سرعت رشد آنها بالاست، کرمهای بالغ وزنی معادل 5/1 گرم داشته و حدود 50 تا 55 روز بعد از خارج شدن از کوکون می توانند تولید مثل کنند.

هر کرم بالغ می تواند بطور میانگین در هر سه روز یک کوکون ایجاد نماید که مدت 23 روز پس از آن از هر کوکون یک تا سه نوزاد کرم خارج می گردد. اما تمام نوزادان خارج شده از کوکون زنده نمی مانند. بطور میانگین تعداد این کرمها می تواند تا 30 برابر افزایش یابد.  

/ 0 نظر / 9 بازدید